Achatiny

Achatiny patří mezi jedny z největších známých šneků. Jejich domovinou jsou tropické oblasti Afriky, kde je spíše než za raritu a  domácího mazlíčka považují za silně přemnožený druh. V našich zeměpisných šířkách nás zaujme svou pestře zbarvenou ulitou, velikostí a jednoduše exotikou. Tak se také stalo, že oblovky patří mezi docela často chované domácí mazlíčky, kteří nejsou nároční na čas a relativně nepotřebují ani příliš péče. I když jich je více, nejčastěji se vyskytujícím druhem ve zverimexech a  domácnostech je Achatina fulica, neboli oblovka žravá, což její povahu do značné míry vystihuje.

Co se týče vybavení a zařízení ubikace, nejsou achatiny zrovna náročnými zvířátky. V podstatě stačí box přiměřené velikosti, vhodný substrát a směle můžete chovat. Spoustu chovatelů achatin využívá kokosové vlákno, ale lze použít různé směsi rašeliny, zeminy, podle toho co vyhovuje vám a je také vhodné pro šneky. Jelikož potřebují pro svůj chov vysokou vlhkost a vyšší pokojovou teplotu, jako nejvhodnější se jeví skleněné akvária nebo plastové boxy. U plastových boxů je výhoda nižších pořizovacích nákladů a snadnější čištění a přenášení. Musíte totiž počítat s tím, že achatiny rostou v dobrých podmínkách velmi rychle a z původně malého šnečka můžete mít za půl roku docela velkého šneka, který bude málem větší než původní ubikace. Do ubikace můžete také nasázet živé rostliny, které by neměly být samozřejmě jedovaté, ale budou příjemně zvlhčovat prostředí, i když nemusí moc dlouho vydržet. Některé achatiny se i rády namáčí ve vodě, je možné jim do terária vložit mělkou misku s vodou, ale pozor, nesmí být příliš hluboká, aby achatiny nemohly utonout. Pro zvlhčování prostředí se doporučuje pravidelně ubikaci rosit.

Jako krmivo můžete zvolit většinu druhů zeleniny a ovoce. Podávat můžete například okurky, melouny, jablka, hrušky atd. Je možné achatinám také nabídnout přezrálé ovoce, které již není vhodné pro lidský konzum. Pozor byste si však měli dávat, aby nedocházelo k podávání nahnilých neb plísní napadených druhů. Také by nemělo docházet v ubikaci k hnití nebo jinému znehodnocení podávané potravy, přece jen šneci nepatří mezi popelnice či drtičky našich odpadů. V jejich jídelníčku by měla být hlavně obsažena zelenina, která obsahuje vyšší podíl vody, jelikož tu šneci přijímají převážně z potravy. Při podávání ovoce a zeleniny byste se měli vyvarovat druhů, které vyvazují z organismu vápník, například citrusy. Stejně jako ovoce a zeleninu, můžete předkládat různé druhy trav a zelených částí nejedovatých rostlin.  I zde je nutno si dát pozor hlavně na šťavelany, které vyvazují vápník z organismu. Sami uvidíte, po čem budou vaše achatiny šťastnější. Při krmení nesmíte zapomenout na dodávání vápníku. Nejjednodušším způsobem je nabídnutí sépiové kosti, ta dodá vápník, který je potřebný zejména pro stavbu ulity a dalo by se říci, že pro šneky představuje jeden z nejdůležitějších minerálů.


  • Currently3.0105893186004/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2172 hodnocení)

Článek Achatiny byl publikován 7.2.2012

Zdroj: foto: K.Konečná

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter