Blecha - zákeřný parazit

Blechy patří mezi bezkřídlý hmyz, který parazituje na teplokrevných živočiších, a jsou celosvětově rozšířeny. V České republice je známo něco kolem sto druhů blech, avšak ve světě se počet druhů pohybuje v řádu tisíců. Dospělí jedinci jsou velcí od 1 do 7 mm a většinou jsou dobře viditelní pouhým okem. Jsou hnědého či žlutohnědého zbarvení a jejich tělo je ze strany oploštěné. Mají velký zadeček a na hrudní části 3 páry končetin, které jsou zakončeny háčky, aby se mohly lépe udržet na svém hostiteli. Prostřední a první pár končetin je speciálně uzpůsoben na skákání, které jim umožňuje pohyb na velké vzdálenosti. Samičky se po páření živí krví svého hostitele, aby byly schopné klást vajíčka. Blechy mají tzv. proměnu dokonalou, to znamená, že jejich vývoj se děje přes larvu a kuklu. Larvy blech však krev nesají, živí se organickými zbytky, popřípadě výkaly dospělých jedinců.
Blechy se zdržují obvykle na svém hostiteli, popřípadě v jeho hnízdě či pelechu. Některé druhy dokonce trvale bydlí mimo hostitele a jen v případě potřeby se jdou nakrmit krví. Zvláštností blech je, že dokážou vydržet až rok bez potravy.

V čem jsou tak nebezpečné?
Bleší nebezpečí netkví ani tak v sání krve, jako v následných alergiích na látky vypouštěné v jejich slinách, nebo také přenosu infekcí a parazitů, mezi které patří například tasemnice. Alergie se projevuje nejčastěji mezi 3. až 5. rokem života psa. Nejčastěji jsou vidět změny na kůži z oblasti beder, slabin a ocasu u psa. U koček se změny v důsledku alergie objevují nejčastěji kolem krku a na bedrech, ovšem neznamená to, že by se nemohly vyskytovat i jinde. Kromě již zmiňované tasemnice, mohou být blechy také hostiteli Bartonelly (bakterie způsobující nemoc z kočičího škrábnutí), Salmonel či Clostridií.

Jak se blech zbavit?
Pro úspěšné zbavení se blech nestačí pouze zbavit se dospělých jedinců, popřípadě koupit odblešovací přípravky. Boj proti blechám musí být komplexní a důkladný, jelikož i jedna blecha dokáže znovu vyvolat bludný kruh. Mělo by se dodržovat několik zásad. Vždy by měla být ošetřena všechna zvířata v domácnosti (teplokrevná). Stejně tak by měl být přeprán pelíšek či místo odpočinku, nebo nejlépe vyvařen. Pokud se zvířata volně pohybují po celém domě, i zde by měla být provedena důsledná opatření (vysávání, stříkání antiparazitik, ...). Pokud se již u mazlíčka vyskytla alergie, je vhodné navštívit veterináře, který určí léčbu následného zánětu kůže, protože ten jen antiparazitární obojek nespraví.

Ovšem nejlepším bojem proti blechám je prevence. A to jak pravidelné používání antiparazitárních přípravků či obojků, tak dodržování zásad hygieny chovu. Vhodné je pravidelně psa či kočku ošetřovat přípravky proti blechám obzvláště v období jejich zvýšeného výskytu na podzim a na jaře. V dnešní době existuje už přehršel preventivních forem ať už v podobě kapek za krk či obojků, které nejen chrání proti blechám, ale také proti jiným ektoparazitům, kteří obtěžují naše mazlíčky a provrtávají jejich kožíšek.


  • Currently2.9904021937843/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2188 hodnocení)

Článek Blecha - zákeřný parazit byl publikován 14.3.2010

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter