Border kolie

Historie
Jejich historie sahá zhruba do 16. století, kdy jsou popisováni pracovití pastevečtí psi, kteří pomáhají při práci se stádem. Ovšem zda se jednalo o pravé border kolie se dnes již těžko dozvíme. Pracovití ovčáctí psi se chovali hlavně v Anglii a ve Skotsku, kde si vážili především jejich inteligence a samostatnosti. Nejlepší jedinci byli kříženi, aby zůstávaly zachovány jejich vlastnosti a tak se stalo, že do chovu byli pouštěni jen ti nejlepší jedinci. I když byl pes typu border kolie znám dlouhou dobu, FCI jej uznala teprve až v roce 1976. Od té doby zažívá jeho chov rapidní růst nejen jako pes pracovní, ale také jako pes rodinný a sportovní.

Vzhled
Většina lidí si pod názvem border kolie vybaví středně velkého psa s dlouhou srstí, který je černobílý. Ideální velikost se pohybuje kolem 53 cm v kohoutku a váha kolem 16 kilogramů. Jejich tělo by mělo být dobře osvaleno a působit harmonicky. Hlava je široká a směrem k čumáku se zužuje, uši jsou středně velké, nošeny vztyčené či polovztyčené. Oči jsou posazeny daleko od sebe a jejich barva by měla být hnědá. Výjimka je pouze u zbarvení merle, kde jsou povoleny modré oči. Celkově by mělo být tělo delší než vyšší a nemělo by vzbuzovat robustnost ani lehkost. Dojem zakončuje středně dlouhý ocas, který je na konci mírně zatočen vzhůru.
Srst může mít dvě varianty, středně dlouhou a krátkou, obě by však měly mít hustou krycí srst s podsadou, která je schopna psa chránit i v nepříznivých podmínkách. Co se týče barev je povoleno nesčetné množství, ale ze zásady by neměla převažovat jen bílá barva.

Vlastnosti
Inteligence, pracovitost a učenlivost, tak by se v pár slovech dala shrnout povaha border kolií. I když byly vychovávány k samostatnosti, vždy si zvolí svého pána, ke kterému se velmi citově váží. Většinou se jedná o přátelské psy, kteří nemají sklon k agresi. Jsou schopni vycházet jak s dětmi tak různými domácími zvířaty, ovšem musí na ně být zvykáni od malička. Pak jsou schopni brát všechny jako své „stádo", které je nutno hlídat a chránit. Tvrdým výcvikem, stejně jako u jiných plemen, se u nich příliš nezmůže, proto je nutno být laskavý a vytrvalý majitel, pak se vaše borderka bude snažit vyhovět vašim požadavkům. Ovšem vždy je nutno mít na mysli, že i od nás se očekává určitá práce.


Péče
Ke spokojenému životu potřebují border kolie hlavně pohyb a zaměstnání. Jsou to pejsci velmi aktivní a proto by svůj temperament mohli začít využívat na nesprávných místech (hrabání, kousání a ničení nábytku). I když má srst, která jej chrání před nepřízní počasí, neměla by jej chránit před pravidelným kartáčováním, aby se z našeho kamaráda nestala kulička chuchvalců a plstěnců. Zbytek péče už je hodně podobný jako u ostatních pejsků, zejména kvalitní strava, pravidelná veterinární péče a láskyplní majitelé.
Pokud jste se rozhodli vlastnit border kolii, je nutno si položit otázku, zda máte na ni dostatek času a prostoru a hlavně jestli máte chuť s ní pracovat a zaměstnávat ji. Je vhodným plemenem pro psí sporty, ale sama od sebe se je nenaučí. Vždy vás bude potřebovat jako svého parťáka.


  • Currently2.9970288624788/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2356 hodnocení)

Článek Border kolie byl publikován 27.12.2009

Zdroj: www.hafici.cz, border-kolie.cz, fotografie poskytla: Jitka Vancová (www.borderkolie.eu)

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzerátyNewsletter