Chov zakrslých králíků

I když by se na první pohled zdálo, že králík domácí patří mezi hlodavce, není tomu ze zoologického hlediska tak. Králíci patří do samostatného řádu zajíců spolu se zajíci nebo králíky divokými. Jako domestikované zvíře byli ze začátku chováni v klášterech, kde jejich maso bylo požíváno v období půstu. V domácích chovech se objevili o něco později a teprve před nedávnem se začali chovat různá plemena jako domácí mazlíčci, určeni hlavně pro radost a zábavu.

Než si pořídíte zakrslého králíčka, je dobré si položit pár otázek. Zásadní je, jestli na něj budete mít dostatek času. I když nepotřebuje pravidelné venčení jako například pes, není to zvíře, které lze zavřít na celý den do klece a nechat jej tam o samotě. Králíkům je potřeba se věnovat a od malička je přivykat na lidskou společnost. Stejně tak bychom se měli zamyslet nad prostorem, který chceme králíkovi poskytnout. Malá klec není zrovna to pravé a nejlepší pro jeho život. Pokud bude mít možnost v letním období možnost bezpečného výběhu a přes zimu a v nepříznivém období výběh v bytě či domě, náležitě to ocení. Je však potřeba počítat také s tím, že nikdy nebude stoprocentně vychovaný k tomu, že nikdy nikde neudělá ani bobeček ani loužičku, když bude vypuštěn na volno.

Pokud si pořizujete králíka velmi mladého, pak je možné jej naučit na volný pohyb po bytě či domě. Je však potřeba zabezpečit veškeré kabely a dráty, které by mohl překousat. Dobré však je, pokud má možnost mít svou klec a své místo odpočinku. Kde stráví první týdny a naučí se tak, kde je prostor na vykonávání potřeby. Samozřejmě lze chovat králíka celou dobu v prostorné kleci nebo tzv. králíkárně s možností volného výběhu. Klec je z pohledu hygieny a vzdušnosti jedním z nejlepších řešení, ale je potřeba počítat s tím, že podestýlka je často vyhazována do okolí.

Hlavní složkou potravy u králíka by mělo být seno a čerstvá zelenina a ovoce. Popřípadě nezapařená čerstvá tráva. Granule, směsi či jiné pochoutky by se měly podávat pouze jako doplňkové krmivo, aby králík zbytečně nepřibíral na váze a místo zakrslého králíka nám nevyrostl králík obr. Králíci jsou dost citliví na změny v jídelníčku, proto bychom každou změnu měli zařazovat opatrně a s mírou. Vždy by měl mít dostatek kvalitního sena a pitné vody. Jako vhodný doplněk a pamlsek můžeme použít nejedovaté bylinky, které králíci velmi dobře přijímají, jako namátkou vybíráme heřmánek, jetel, jitrocel, kopřivu nebo libeček. Vždy je však potřeba mít na mysli, že vše se musí podávat s mírou. Jako prevenci přerůstání zubů je dobré poskytnout králíkovi něco tvrdého na obrus, velmi dobře za tímto účelem mohou posloužit větve ovocných stromů nebo kousek tvrdého usušeného chleba.

Pokud se králíkovi poskytne dostatek pozornosti a péče, stane se z něj kamarád, který se rád bude učit novým dovednostem. Důležité je v mládí dbát na správnou výživu, všeho moc škodí, ale nedostatek potravy nebo nekvalitní strava mají dost závažné následky. Je potřeba mít na paměti, že velikost králíka je dána geneticky a nedostatkem potravy z něj rozhodně nebudeme mít malého králíka, ale jen králíka podvyživeného, který bude mít zdravotní problémy.


  • Currently3.0428856382979/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (3008 hodnocení)

Článek Chov zakrslých králíků byl publikován 5.2.2011

Zdroj: http://www.kralici.cz, fotografie byly poskytnuty z archivu Lucie Tomšovské (http://www.zviratkazestrasnic.websnadnp.cz)

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter