Drobnoústka pruhovaná

Drobnoústka pruhovaná nebo také Beckfordova patří do čeledi Lebiasinidae (štíhlotěloví), což velmi dobře charakterizuje její stavbu těla. Drobnoústka pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti Amazonie. Poprvé byla objevena v roce 1872 a od té doby se stala oblíbenou akvarijní rybkou.


Drobnoústka je nejen velmi štíhlou rybkou, ale také rybkou malou, kdy dorůstá jen kolem 5 cm. Jedná se o hejnovou rybku, která má ráda teplotu okolo 24°C. Nejčastěji se zdržuje ve střední části nádrže až u hladiny a není pro ni typická ani přílišná plachost, ani snaha se ukrývat. Drobnoústky se v průměru dožívají 4-5 let a samci se od samic odlišují štíhlejší stavbou těla a červenou řitní ploutví.


Patří mezi rybky všežravé, takže nepohrdou ani nitěnkami, ale stejně rády přijmou i vločkové krmivo. Avšak pokud jim dáte na výběr, raději sáhnou po živé či mražené potravě, než po potravě vločkované.


Jak již bylo zmíněno v úvodu, jedná se o druh vhodný spíše pro zkušenější chovatele, než pro úplné začátečníky. Je dost náročný na kvalitu vody a hlavně filtraci. Často se zdržuje u hladiny, vhodné jsou proto do akvária i plovoucí rostliny. Rybka je to mírumilovná, takže se hodí do společných akvárií, k dalším drobnějším mírumilovným rybkám.


Zvláštností drobnoústek je odlišné vybarvení ve dne a odlišné vybarvení v noci. Je tedy rybkou opravdu netradiční a kouzelnou, velmi vhodnou pro společná akvária.


  • Currently2.9240975007714/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (3241 hodnocení)

Článek Drobnoústka pruhovaná byl publikován 25.9.2010

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter