Fretka

Fretka pochází z tchoře tmavého, ze kterého byla domestikována zhruba před dvěma tisíci lety a její původní účel byl chytat myši.

Fretka má štíhlé protáhlé tělo s krátkými nohami a dlouhým krkem. Již na první pohled lze rozlišit samce od samice, protože je u nich výrazný pohlavní dimorfismus. Samci v dospělosti totiž dosahují až dvojnásobných rozměrů než samice, mohou dosahovat hmotnosti až 2,7kg a samice až kolem 900g. Během roku je možné kolísání jejich váhy až o 40\%.

V dobrém domácím prostředí se může dožít 8-12 let. Doporučuje se každý rok chodit na veterinární prohlídky a očkování. Jakmile fretka zestárne je vhodné chodit na preventivní prohlídky i dvakrát ročně a předejít tak případným problémům a začít je řešit co nejdříve.

Jak chovat fretku?

Je několik možností jak chovat fretku v domácnosti. Někdo preferuje celodenní volnost pohybu fretky, někdo je dává po dobu své nepřítomnosti do klece a někdo volí chov ve velkých klecích s pravidelným „venčením". Celodenní volnost bez přítomnosti majitele se však příliš nedoporučuje. Majitel si nikdy nemůže být jistý tím, co fretka provede, začínaje tím, že může překousat elektrické dráty, až po to,že by mohla sníst třeba kousek tkaničky, či jiného nevhodného materiálu. Proto je vždy lepší ji v nepřítomnosti zavřít do klece, ve které bude mít dostatek prostoru a vše potřebné i pro delší pobyt. Pokud se rozhodnete pro chov v kleci či voliéře, je vhodné jí udělat několik pater, kde bude mít fretka nejen dostatek pohybu, ale může si svůj prostor rozčlenit podle svých potřeb. Jsou to velmi čistotná zvířata a potřebu vykonávají na určité místo, proto je vhodné na zvolené místo umístit záchodek s pískem, na který se naučí chodit. Také je dobré fretce vytvořit boudičku nebo jiné místo na spaní, které bude považovat zároveň za své útočiště. Pokud ji chcete chovat převážně v kleci, doporučuje se fretku aspoň jednou za den nechat pořádně proběhnout, třeba po bytě.

Jak krmit fretku?

Nejlepším krmivem pro fretky jsou speciální řady zaměřené přímo pro jejich potřeby. V dnešní době už není problém sehnat speciální granule či konzervy. Někteří chovatelé nedoporučují krmit tzv. měkkým krmivem kvůli možnosti vzniku zubního kamene. Každopádně se už dají vybrat i speciální pamlsky pro fretky. Pokud nemáte v dosahu žádný zverimex, kde by takové výrobky měli, můžou být krmeny i tou nejlepší a nejkvalitnější stravou pro kočky, nejlépe ještě pro koťata. Ale i tak to fretce nezaručí vyvážený poměr živin a vše potřebné, potřebuje totiž oproti kočkám více bílkovin a tuku. Krmiva pro psy i ta superpremiová jsou naprosto nevhodná, jelikož nemají esenciální živiny jako je taurin a kyselina arachidonová, což jsou látky pro fretku zcela nezbytné.

Nejvhodnější je, pokud fretce necháte celodenní přístup ke krmivu. Pak by měla fretka konzumovat malé množství devětkrát denně. Pokud jí však krmivo chcete předkládat sami, je vhodné dávku rozdělit na několik menších několikrát denně. Minimálně alespoň dvakrát za den. Samozřejmostí by měl být celodenní přístup k pitné vodě umístěné v napáječce nebo v misce. I když je fretka masožravcem, nepohrdne občas ani ovocem a zeleninou, které se však podávají v minimálních dávkách. 

Pořízením fretky získáte mazlíčka, který se bude chováním podobat více kočce, ale narozdíl od ní bude velmi hravý i v pozdějším věku. Ale nesmí se při pořizování zapomínat, že stejně jako jiná zvířátka vyžaduje péči a aspoň každodenní proběhnutí, nejlépe i delší hru s majitelem. Pak bude fretka naprosto spokojená.


  • Currently3.0031695721078/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2524 hodnocení)

Článek Fretka byl publikován 19.4.2011

Zdroj: Fotografie poskytnuty z archivu Lucie Tomšovské (http://www.zviratkazestrasnic.websnadno.cz)

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter