Hroch - zvířátka ze zoo V.

Hroch obojživelný patří stejně jako naše krávy mezi sudokopytníky, ale na rozdíl od krav nepřežvykuje. V dřívějších dobách bylo možno hrocha spatřit nejen po celé Africe, ale také v oblastech jižní Evropy. Nyní se nachází pouze na malých územích afriky v blízkostech řek a  jezer.

Pro hrocha je typické velmi mohutné tělo zavalitého tvaru s obrovskou tlamou. Tlamu může velmi do široka rozevírat a pak je možno spatřit 40 obrovských zubů, kdy nejnápadnější jsou stále dorůstající špičáky. Mohutné a  zavalité tělo doplňují zavalité končetiny se čtyřmi prsty a plovacími blánami. Velikost hrocha na délku se pohybuje okolo 4 metrů a váhově se nejmohutnější samci mohou dostat až k hodnotám 3 tun. Není pak divu, že se hroch vyskytuje raději ve vodě, která jej nadnáší a umožňuje mu lepší pohyb než na souši. Ale i na souši se umí velmi rychle pohybovat a dokáže vyvinout rychlost až 30 km/hod. V Africe je také hroch považován za jedno z nejnebezpečnějších zvířat, kdy samice s mláďaty útočí na jakéhokoli vetřelce, aby ochránila svou rodinu.

Hroch patří mezi býložravce a spase neuvěřitelné množství trávy a rostlin za den, obvykle se jeho denní porce pohybuje okolo 50kg. Je také schopen trávit vodní rostliny, které jsou pro mnohé ostatní býložravce nestravitelné. I když by se mohlo zdát, že častým zýváním dává spíše na odiv svou mohutnou tlamu a zuby, není tomu tak. Zýváním se hroch zbavuje přebytečných plynů, které vznikají v žaludku při trávení rostlin.

Hroši patří mezi velmi dominantní a teritoriální zvířata. Žijí ve skupinkách čítající okolo 15 členů, kdy hlavní podíl tvoří samice. Každou skupinku vede jeden dominantní samec a ostatní samci ze stáda se zdržují v uctivé vzdálenosti od něj. Na označování svého teritoria využívají svůj trus, který svým ocasem rozmetají po okolí. Dominantní samec je také otcem všech mláďat po dobu jeho „vlády“. Veškeré páření, porod i kojení probíhá ve vodě a čerstvě narozená mláďata váží okolo 50kg. Samice pak kojí mládě po dobu zhruba 7 měsíců.


  • Currently2.9329719073435/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2029 hodnocení)

Článek Hroch - zvířátka ze zoo V. byl publikován 14.5.2012

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter