Jak cestovat na dovolenou se psem?

Léto je v plném proudu a s ním také zasloužené volno a zahraniční dovolené. Rozhodli jste letos vzít na rodinnou dovolenou také svého čtyřnohého miláčka? Víte, co všechno musíte zařídit? A jak tomu přizpůsobit cestu? Cestování je pro psy velmi náročné. Záleží však při něm na spoustě faktorů, jako je povaha a věk psa, dopravní prostředek, aktuální počasí či délka trasy.

Před cestou je nutné pejska pořádně vyvenčit. Není to však to jediné. Na cestu mu musíte zabalit dostatek vody a misku, abyste mu mohli dát kdykoliv během cestování napít. Nezapomeňte pravidelně zastavovat a nechat ho vyvenčit a proběhnout. Důležitým bodem je také krmení. Před cestou byste psa neměli krmit, ale jeho běžnou stravu mu zabalte s sebou. Psi mohou mít totiž následkem náhlé změny krmiva zažívací potíže.

V automobilu byste neměli nechávat psa cestovat na sedačce. Ideální je pro převážení prostor v zadní části vozu oddělený mříží, která mu zabrání při neklidném chování skočit na ostatní cestující nebo dokonce řidiče, což je velmi nebezpečné.

Nyní jsme si popsali průběh jízdy. Co ale musíte zařídit ještě, než vyrazíte? Od roku 2004 došlo ke změně podmínek v rámci cestování s domácími zvířaty. Od tohoto roku musí být zvířata označena mikročipem a mít platné očkování proti vzteklině. Oba tyto údaje musí mít pes zapsané v pase, který může vystavovat pouze veterinární lékař schválený Státní veterinární správou ČR. Ujistěte se tedy, zda má váš veterinář oprávnění vystavovat a registrovat tyto pasy. V případě, že vaše veterina tímto povolením nedisponuje, můžete se obrátit například na brněnskou veterinární ordinaci MVDr. Roberta Justa.

Záleží však také na státu, do kterého hodláte vycestovat. Některé státy jako například Velká Británie, Irsko či státy mimo EU mohou požadovat další podmínky. Ty se však často mění podle současné situace ve světě, proto se nezapomeňte vždy přes cestou pečlivě informovat o aktuálních požadavcích.

Vyhledávání

dokumenty        inzerátyNewsletter