Ježek bělobřichý

Dříve v domácnostech spíše rarita, ale v poslední době se ježci bělobřiší neustále rozšiřují. Jeho chov se na první pohled může zdát velmi jednoduchý, ale i on potřebuje své podmínky a má určitá specifika.

Původní domovinou ježka bělobřichého jsou africké savany s listnatými stromy. Lze ho potkat od Senegalu až po Súdán, ale protože se jedná o noční tvory, běžně je ve dne nespatříte. Velikostně se nejedná o  žádného obra a v dospělosti dosahuje okolo 20 cm délky těla, samičky jsou o něco větší než samečkové. Jejich váha se pohybuje v poměrně širokém rozpětí a to od 250 g až po 700 g, kdy už se jedná o dosti velké ježky, dalo by se říci na hranici obezity.  Základní zbarvení, které je možné spatřit i ve volné přírodě je středně hnědé se spodní částí břicha a boky ve špinavě bílé barvě (odtud jeho název). Přes tlamičku se táhne tmavá obličejová maska a také tlapky jsou zbarvené tmavě. Chov v zajetí však s sebou přinesl několik uměle vyšlechtěných barevných variant a tak není výjimkou potkat například zcela albinotického ježka nebo jinou v přírodě se nevyskytující barvu. Ve volné přírodě se obvykle dožívají dvou až tří let, ale v domácích chovech se tato hranice posunuje až k 8 rokům života. Ježek bělobřichý na rozdíl od našich ježků nezimuje, tudíž se z něj můžete radovat po celý rok, na druhou stranu se mu také musíme celý rok věnovat.

Ježek bělobřichý žije spíše samotářský život a partnera vyhledává pouze v době páření. Jejich sociálnímu cítění bychom měli přizpůsobit i chov v zajetí. Někdy je možné chovat skupinku ježků, kteří jsou na sebe zvyklí od mládí, ale i tak se musí dodržet pravidlo, že ve skupince bude pouze jeden samec. Samci jsou velmi teritoriální a docházelo by k nepěkným bojům. Při chovu více jedinců je nezbytné myslet na větší prostor a stále mít na paměti možnost, že se mohou objevit šarvátky a bude nutno rozdělit každého zvlášť. Proto při nákupu více jedinců vždy zvažte i to, zda máte možnost mít třeba dva nebo tři další boxy. Na druhou stranu, jejich samotářská povaha může pro leckoho představovat pozitivum, neboť kamaráda ježci nevyžadují (na rozdíl od mnoha jiných savců, kteří, jsou-li chováni o samotě, vyžadují o to větší kontakt s chovatelem).

Pro chov se velmi osvědčily plastové boxy, které nemusí být shora kryté mříží (pokud jsou dost vysoké a nehrozí riziko přelezení). Minimální plocha pro jedince či pár by měla být o půdorysu 60x40 cm, ale čím větší budou mít plochu, tím budou nejen spokojenější, ale také budete částečně předcházet riziku obezity. Jako podestýlku lze využívat hobliny, které je nutno dle míry znečištění vyměňovat minimálně jednou týdně. Pozor byste si měli dát na vysokou prašnost hoblin a kupovat spíše ty méně prašné až bezprašné. Co se týče vody, je vhodnější používat napáječky, které nebudou hned zaházeny nebo převrhnuty. Vždy je však lepší se informovat od chovatele, na jaký systém jsou mláďata naučena. Jako úkryt a domeček lze zvolit větší krabici anebo jakýkoli dostatečně velký dřevěný domeček běžně prodávaný v obchodech pro zvířata.

Stejně jako evropské druhy ježků patří i ježek bělobřichý mezi hmyzožravce. Jako potravu lze využít jakýkoli krmný hmyz (cvrčky, sarančata, červy,…), vždy je vhodné volit velikost podle velikosti chovaného jedince. U krmného hmyzu je výhoda, že jej můžete předkládat živý, což poskytne ježkům i zábavu a trochu pohybu. Dále je možno využít kočičí granule a  konzervy, popřípadě libové mleté maso. Pro zpestření jídelníčku a vylepšení diety o některé vitamíny je možno předkládat i ovoce. Někteří jedinci budou brát jako odměnu i piškoty. Pozor bychom si však měli dávat na zbytečné překrmování, jelikož v zajetí mají ježci silný sklon k obezitě, která může způsobit i jejich smrt v nízkém věku.

Hledáte-li mazlíčka, je vždy lepší si kupovat mláďata od chovatelů, kteří se jim věnují a již jsou zvyklá na lidský kontakt. Je to vhodné i s ohledem na možný další chov, neboť plachost je u nich do určité míry dědičná. Většinou jsou však ježci mírumilovní mazlíčci, kteří nekoušou a  jsou lehce ochočitelní (ideální doba pro odběr je okolo osmého týdne věku). Nošení v ruce se nebrání a většinou také nestaví bodliny do útočných pozic. Důležité ale je, že se rozhodně nejedná o mazlíčky pro malé děti, jelikož mají rádi přes den svůj klid a možnost odpočinku.


  • Currently3.0368821292776/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2630 hodnocení)

Článek Ježek bělobřichý byl publikován 8.6.2012

Zdroj: Foto a info k textu: http://jezekbelobrichy-pichlavaklubicka.webnode.cz/

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter