Rozhovor s chovatelem basetů I.část

Kolik let se věnujete chovu psů a jak začal váš život se zvířaty?
Pokud bych měl shrnout otázku v jedinou větu - tedy od dětství po dnešek a dále pak,jak zdraví dovolí.

 

Co vás přitahovalo k pořízení baseta, a proč zrovna tohle plemeno?
Víte,zamilovat si toto aristokratické psí plemeno není nijak složité,navíc pak - pokud máte tu možnost - jako jsem měl já - seznámit se s ním osobně. Bassetí štěně je tím nejkrásnějším a nejzajímavějším na planetě.U jiných plemen psů jsou samozřejmě velmi krásná štěňátka,ovšem Basset je velkou výjimkou v tom smyslu,že jeho "štěněčí" nápady,chytrost,přítulnost,věrnost a jistě velká tvrdohlavost mu vydrží po jeho celý psí život.Basset je lovecké plemeno a spadá do kategorie honičů - barvářů.Ovšem na základě jeho dlouholetého šlechtění se dnes o Bassetovi hovoří spíše jako o společenském plemeni a plným právem,neboť jako společník je nepřekonatelný a domnívám se - pro znalce - i nepřekonaný.

Máte kromě baseta i jiné plemena psů nebo jiná zvířata?
Pokud je člověku dána do vínku láska ke zvířectvu obecně,jen těžko se spokojí s jedním či dvěma zvířátky.Možná z počátku,ale pak se "vylučovací" metodou rychle přijde na to,že vaše fenečka nutně potřebuje kamarády a tak se u nás objevila fenečka Mopse,leguán,chameleon,angorský kocourek - bílý jako sníh a třešničkou na dortu je "miláček rodiny" papouch -Amazoňan kubánský.

 

Navštěvujete aktivně výstavy? Jaké ocenění vám v poslední době udělalo radost?
Ano.Výstavy psů navštěvujeme zcela pravidelně a jaké ocenění nám udělalo velkou radost? Když světová ikona v chovu Bassetů - švédská hvězda,chovatelka Bassethoundů a mezinárodní rozhodčí - paní Paula S. ocenila na MVP všech plemen v Českých Budějovicích naši fenečku Fionu známkou V1.Je to ocenění,které od této rozhodčí platí za 3 poháry naráz.Velmi si toho vážíme a je to velmi příjemné "nakopnutí" do další práce.CHS,které se svými majiteli této výstavy také zúčastnily a předem počítali s umístěním na "bedně",byli velmi zklamáni,neboť hodnocení V2,VD a pod. na onu pomyslnou bednu nevedou.Tímto jsme se stali i jistým trnem v oku konkurence.

Co byste na basetech vyzdvihl za vlastnosti, kterými je jedinečný oproti jiným plemenům?
Jak jsem se již zmínil - Bassethound je tzv. "věčné štěně".Je to doslova klaun,který si vás omotá kolem prstu kdy ON si vzpomene.Když se začnete domnívat,že jste na svého miláčka vyzráli,je to ta nejhorší narcistická domněnka,která vás může napadnout.ON vám během několika málo okamžiků dokáže,že lze vymyslet něco,co se situací zdánlivě vůbec nesouvisí a najednou se díváte s otevřenou pusou,jak lehce dosáhl svého cíle. Basset je pes s náramnou a velmi přesvědčivou "obličejovou" mimikou.50 ksichtíků za minutu a jak působivých - jen zasvěcený člověk chápe,o čem je tu řeč.Na Basseta se "nejde" zlobit. Basset je jedinečný i jako společník.Je jedinečný svoji vyrovnanou,klidnou povahou "mouchy snězte mně" ovšem bázlivý - tak to ne.To tedy vskutku není.Popis čím je Basset výjimečný by vydal na román na pokračování...


  • Currently2.9922997946612/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (1948 hodnocení)

Článek Rozhovor s chovatelem basetů I.část byl publikován 12.12.2010

Zdroj: Fotografie poskytnuty z CHS ANNIE VAN HALLEN

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzerátyNewsletter