Rozhovor s chovatelem basetů II.část

Jaké sporty, druhy výcviku nebo jaké aktivity lze s basety dělat?
Bassethound je pes,který miluje hry a pohyb všeobecně.Velmi rád se učí novým věcem,tedy i sportům v kategoriích,kterým vyhovuje jeho stavba těla.Musíte mít stále na zřeteli,že se zde jedná o velkého psa na krátkých nohách.Agility je pro Bassety všeobecně velmi přitažlivá a zde již lze lehce poznat bassetovu hbitost,rychlost,přesnost,chytrost i vlastně onu vytrvalost.Já osobně sportovní činnost s Bassety nedělám ale pokud na výstavě je čas,rád "sportovní" Bassety sleduji.Je to velmi krásný zážitek.Bassethound se čím dále tím více začíná využívat v myslivosti,pro kterou byl původně i vyšlechtěn.Basset velmi bravurně - na základě spec. výcviku - zvládá všechny třídy pracovních zkoušek.Je pravdou,že je třeba se obrnit ledovými nervy,neboť bassetova tvrdohlavost někdy hraničí až s neposlušností,ale kdo vytrvá,sklízí ovoce.Basseta lze "vložit" i do role precizního hlídače.Má k tomu nejen dispozice fyzického charakteru,ale i svůj velmi hluboký,melodický,ale v každém případě velmi silný hlas,z kterého jde někdy mráz po zádech.

 

Pro koho jaký typ chovatelů byste basety doporučili?
Toto plemeno je vhodné pro velmi široké spektrum majitelů.U starších lidí se dokáže velmi dobře přizpůsobit jejich potřebám bez vyžadování kilometrových denních vycházek a nároků,které velmi rád uplatňuje u mladších ročníků,ovšem i tito "dříve narození" majitelé musí počítat s tím,že nejen Basset svůj denní program - dostatek pohybu nevyjímaje - prostě potřebuje.Všeobecně Basset není náročné plemeno jak na údržbu svého exterieru,tak na své životní - vždy ale standardní - prostředí. Nový majitel Basseta by si měl rozhodně před jeho pořízením prostudovat odbornou literaturu,týkající se tohoto plemene.Na trhu je celkem dobře k dostání a začínajícímu majiteli poslouží velmi dobře při životním "stylu" s Bassetem.Aktivní majitelé Bassetovi vyhoví patrně nejvíce ze všech.Basset miluje pohyb,vycházky jak na vodítku,tak bez něj,velmi rád uvítá se svým majitelem změny v nejrůznějších aktivitách a je to přesně situace,která Bassetovi skutečně vyhovuje.Co bych vyzdvihl na nejvyšší úroveň? Plemeno Bassethound je čím dále tím více doporučováno a vyžadováno do rodin s malými dětmi.Basset děti velmi miluje a dokáže je zabavit na mnoho hodin denně.

Vyžaduje chov a péče o basety něco více, než u jiných plemen?
Basset nepatří k náročným plemenům jak na chov,tak do rodin v podobě domácích miláčků.Ovšem právě vyřčený výrok nelze vzít na 100\% za bernou minci a jistotu.Jak majitel - tím více chovatel - musí dodržovat jistá pravidla a pravidelnost v preventivním ošetřování svého Basseta.Do této prevence spadá denní kontrola očí,jejich krásných,sametových dlouhých uší,kartáčování srsti,kontrola délky jejich drápků - dlouhé drápky mohou vést až k deformaci správného postavení tlapek a degeneraci kloubů končetin.Dále i kontrola stolice,všímání si případných změn povahy... No a jak jinak,než neustálá bdělost nad hmotností zvířete samotného.Chovatelské pravidlo je - Ať je světlý nebo tmavý,Bassethound je stále žravý - tzn. Basset vyžaduje jídlo i přes fakt,že právě snědl svoji porci.Je velmi těžké odolat jeho pohledům na jídlo,ovšem jak v tomto případě majitel selže a povolí,uřízne si pod sebou větev.Není posléze snadnou záležitostí Basseta odnaučit neustálému "žebrání" o cokoli,co je k jídlu a dokonce - někdy - i co k jídlu není.Jsou jen velmi vzácné výjimky nežravých Bassetů.

 

Jak jsou na tom baseti po zdravotní stránce a kolika let se v průměru dožívají?
Bassethound je lymfatický pes.Jeho věková hranice končí na 12-ti možná 13-ti letech i když jsou popsány výjimky 18-ti letých Bassetů.Jsou to ale skutečně velmi vzácné výjimky.Má na sobě kůže pro dva psy a přesto,že mu tvoří na těle různé faldičky,záhyby,v obličejové části mnoho ustaraných vrásek - není náchylný ke kožním chorobám.Opět je zde samozřejmostí pravidelná péče.Tím ale Basset není nijak výjimečný.Již od štěňátka musí chovatel sledovat jejich standardní růst.
Mohou se objevit kožní vyrážky př. z alergie na určitý druh krmení.Nikdy nespusťte oči z uší.Pravidelná očista a preventivní veterinární prohlídky nic nepokazí.Jakmile si váš Basset začne svá ouška třít o deku,klepat hlavou a z uší vychází zápach - je nutné okamžitě navštívit veterináře. Je náchylnější na slzení a výtoky. Basset má i jisté sklony k torzi (obrácení žaludku). Z těchto důvodů je dobré mít psa v klidu alespoň 45 minut před a 90 minut po jídle.


Shrnu-li všechna pro i proti,Bassethound je psem,který je vhodný prakticky do každé rodiny,i do malých bytů,k dětem.Podnes není popsán jediný případ napadení či pokousání Bassetem kohokoliv.Tím se toto plemeno vyznačuje a vyvyšuje nad ostatními.I z tohoto důvodu je při pořizování si štěňátka Basseta třeba uvědomit velkou důležitost průkazu původu štěněte.Dává každému zájemci jistotu,že ze štěňátka vyroste skutečně Basset nejen,co se týče jeho vzhledu,ale včetně "Bassetí" naprosto vyrovnané,klidné povahy,pro kterou je velmi milován svými majiteli a chovateli.


  • Currently2.926347009392/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2023 hodnocení)

Článek Rozhovor s chovatelem basetů II.část byl publikován 14.12.2010

Zdroj: Fotografie poskytnuty z CHS Annie van hallen

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzerátyNewsletter