Rozhovor s chovatelkou potkanů

Postupně se zamilovala do jejich inteligentního chování natolik, že se se svou setrou rozhodly založit chovatelskou stanici. Nyní vlastní něco přes 40 dospělých potkanů, se kterými vyhrává snad každou výstavu potkanů. S úspěchy také odchovává malé nástupce vítězů a v poslední době je známa už i v zahraničí, kam své odchovance vyváží. A zde vám poskytujeme krátký rozhovor s majitelkou chovné stanice Gremleen‘s.

Co tě vedlo k pořízení zrovna potkana a v kdy to asi bylo?
Po studiu na gymnáziu jsem byla přijata na Vysokou školu veterinární v Brně. Na podzim roku 2005 jsem se tedy musela stěhovat na koleje a proto jsem hledala zvíře, které je inteligentní a přitom se dá propašovat na koleje, jelikož jakékoliv zvíře je na kolejích zakázáno. Potkan byl v té době dobrým řešením, nejen, že se dal nosit skoro kamkoliv, ale také se lépe ukrýval než pes.

A jak jsi se dostala k založení chovatelské stanice?
Svou potkanku jsme si zcela oblíbila, a proto jsme pořídila sestře jednoho také k Vánocům, poté, co zjistila jaká jsou to úžasná stvoření si je také zamilovala. O něco později jsme zjistili, ze odpovídají standardu a tak jsme zkusili společně založit chovatelskou stanici a odchovali první miminka. Zájem byl o ně značný, tak jsme postupně odchovávali více a více a zaměřovali se na speciálnější barvy a druhy srsti.

Kolik vlastně teď máte doma dospělých potkanů?
V současné době máme přesně 42 potkanů. Tohle je číslo pouze dospělých. Když bych k tomu měla připočíst i narozené miminka, dospěli bychom k číslu 80. Nyní máme miminka k výběru ze 4 vrhů po velmi kvalitních rodičích.

A kde je všechny máte ubytované? Vejdou se vám vůbec všichni do bytu?
Všechny dospělce máme rozdělené podle pohlaví do různých skupin. Za normální situace, když nemáme miminka máme 6 klecí. V případě miminek je jich o něco více a všechno máme umístěné buď v obývacím pokoji či v našem pokoji.

 

Dá se zvládat péče o tolik potkanů na jednou?
Dá se to zvládnou v případě, že na to člověk není sám. V podstatě se o ně stará celá rodina.

A jsou všichni vymazlení?
V podstatě je každý jiný a každý má svou osobnost, ale s každým z nich si mohu dělat co chci, nikdo není agresivní. Všichni jsou vychováváni jako mazlíčci a každý má stejnou péči. Není to o tom, že by jsme měli jednoho dva, kterého by jsme měli jako mazlíka a zbytek jen na chov.

A máš některé radši než jiné?
Samozřejmě mezi všemi máme každý svého oblíbence. Mou srdcovou záležitostí byla první potkanka Amynka, která mne bohužel nedávno opustila. Jezdívala se mnou do Brna, chodila do školy ... V podstatě se dalo říct, že byla stále se mnou.

Změnil se v poslední době pohled na potkana jako na „nečisté" zvíře?
Ve městech a u mladších generací se názor na potkana rozhodně změnil. Ale bohužel starší lidé jej stále vidí jako něco co běhá venku mezi odpadky a v kanálech.

Setkáváš se často když je takhle převážíš s odporem? nebo spíš se zájmem u lidí?
Spíš se dost často setkávám s tím, že lidé přesně netuší, co to za zvířátko je... Dokud si myslí, že je to křeček či něco podobného, tak se usmívají a přibližují se. V momentě, kdy jim řeknu, co přesně si to právě pohladili, tak se někdy otočí a jdou raději pryč. Nejspíš se bojí, že něco chytnou. Jindy zas naopak chtějí myšáka půjčit a pořádně se s ním pomazlit.

Co by jsi řekla, že je na potkanovi jiného vůči ostatním hlodavcům?
Potkanova přednost je hlavně jeho vysoká inteligence. Potkana bych přirovnala k psovi. Je to v podstatě kapesní pes, se kterým můžete jít skoro kamkoliv a nikdo o tom třeba neví, dokud vám nevykoukne například zpoza rukávu. Dají se krásně naučit čistotě natolik, že mají jen svůj záchodek, na který chodí a nikde jinde nekálí. V podstatě ani v noci nedělají žádný velký kravál. A když se jim majitel věnuje ve dne. Velmi rychle se naučí na jeho denní režim.

V čem vlastně spočívá taková každodenní péče o potkana?
Péče o potkana jako takového v podstatě není složitá. Ráno se mu dá směska do misky (samozřejmě měla by být k dispozici neustále, protože potkan nesmí mít hladovku), v průběhu dne kontrolovat zda mají v pítku dostatek čerstvé vody. Večer lze dát něco teplého k jídlu nebo vložit nějaké zpestření jídelníčku, nedoporučují však dávat denně. Večer nebo odpoledne, když máte čas myšáka pustit se proběhnout a hlavně pomazlit. Milují lidský kontakt a ideální je samozřejmě, když jsou chování ve skupině zvířat a ne o samotě.

Potkan

 

A jsou nějaké zvláštní přípravy před výstavou?
Před každou výstavou musí být kontrola zdravotního stavu. Nejen, že všichni musí mít veterinární potvrzení, ale jsou i přímo na výstavě kontrolování veterinárním lékařem v aktuální den.

U nás se příprava odehrává tak, že špinavé ocásky se umyjí. Výjimečně se koupou, ale to bývá jen v případech nadměrně mastící se srsti.

Má potkan oproti jiným zvířatům nějaké specifické nároky?
Jsou velmi citlivý na průvan. Proto by klec nikdy neměla stát v průvanu nebo přímo u okna. Také jsou citlivý na skok teplot. Takže by se měli chovat zhruba ve stejném rozmezí a na změnu postupně navykat. Samozřejmě se musí chovat v pokojové teplotě.

A poslední otázka. Co doporučuješ pořádně promyslet před jejich koupí?
Určitě je důležité si dopředu zjisti nějaké informace předem!!! Dobré je také promyslet si, zda se mu budu schopen dostatečně věnovat, protože jak jsem již říkala, tak potřebují lidský kontakt a zejména pokud byste si pořídili jednoho potkana, tak by po psychické stránce velice strádal za předpokladu, že by byl celé dny zavřený sám v kleci... Pak je důležité mít někoho, kdo by vám ho ohlídal, když pojedete někam do zahraničí nebo někam, kde není možné potkana vzít sebou.


  • Currently2.985339848956/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2251 hodnocení)

Článek Rozhovor s chovatelkou potkanů byl publikován 13.10.2008

Zdroj: Daně-Brno.cz - daňový poradce z Brna

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter