Rozhovor s chovatelkou sibiřských husky

Kolik let se věnujete chovu psů a jak začal váš život se zvířaty?

Chovu psů se věnuji 18 let, a můj chovatelský život začal díky mojí dceři, která moc toužila po psovi. Dcera neprožívala své dospívání lehce, proto jsem jí chtěla pomoct tím, že jsem jí koupila prvního psa. Byla to dospělá fenka NO z pohraniční stráže, výborně vycvičená. Fenka měla svá první štěňátka čistokrevná, ale bez PP. Za tyto štěňátka jsem koupila dceři další fenku, protože jsme měli velkou zahradu a jedné bylo smutno. Opět jsme koupily dospělou, ale už chovnou fenku SH. Brzy nám fenka začala hárat a bylo možné ji nakrýt. Vše bylo vyřízeno a schváleno a fenečka Betynka nám dala 9 krásných štěňátek. Tím začal můj opravdový chov psů s PP.

 

Proč jste si zvolila sibiřské husky? Je to jediné plemeno, které jste kdy měla?

Od mala se mi tento typ psa moc líbil, stojaté ouška a  krásná srst, ani dlouhý, ani krátký čumák, prostě pes podobný vlkovi. Když jsem byla malá, tak husky u nás nebyli, jen na obrázcích v knížkách. U  kamarádky, která měla tuto knížku, jsem vždy toužebně vyhledala stránku z huskym a to mě utkvělo v paměti a dodnes se držím typu, který na tom obrázku byl. Tehdy jsem vůbec nevěděla, jakou má husky povahu, až když jsem si koupila první fenečku Betynku. Byla hrozně jemná, nekonfliktní, poslušná, ale jen na vodítku, jinak byla volná na zahradě. Jedinou negativní vlastnost měla, že byla urážlivá. Jak se jí něco nelíbilo, odvrátila hlavu a nebavila se s nikým. Ještě jsem v průběhu let chovala novofundlandské psy, dnes už mám jen jednu vykastrovanou fenu na hlídání. Výborně se z huskyma doplňovali svojí klidnou povahou.

 

Jakou povahu má husky?

Nemůžu popsat povahu kteréhokoliv huskyho. Husky je jedinečný pes s nádhernou povahou, ale chci zdůraznit, že ne každý husky. Mohu zde mluvit jen za svoje husky, které mám a za své odchovy. Záleží na mnoha okolnostech, na genetice, odchovu a výchově. V minulých dobách, byl společník, pracoval v tahání břemen, při stěhování  polokočovného kmene Čukčů. To znamená, že husky musel být mírumilovný jak k lidem, tak ke své smečce, žil totiž s lidmi v obydlí a  zahříval je v noci při spaní, proto musel být také klidný, vyrovnaný. Při kočování se stády sobů byli husky využíváni jako tažní psi s břemeny, které Čukčové sebou vozili. Jako tažní psi v nekonečných pláních východní Sibiře museli být huskové úžasně chytří, inteligentní, vytrvalí a silní neboť se na ně lidé museli spolehnout. Štěňata byla odchovávána ženami, proto jsou husky něžní a laskaví. Který ze psů takovou povahu neměl, posloužil dalším psům jako potrava, to byla selekce povahy, síly, vytrvalosti a chytrosti.

 

Pro koho se hodí a  kdo by měl raději přemýšlet o jiném plemeni?

Můj názor je, že husky se hodí k lidem, kteří mají podobnou povahu, jakou jsem popsala výše u huskyho. Určitě se nehodí k člověku, který chce psa na svoji obranu, nehodí se k člověku, který si chce dokazovat svoji sílu prostřednictvím psa. Hodí se k lidem, kteří chtějí psího kamaráda, který jim bude společníkem na vycházkách, doma, při sportu a jiných aktivitách. Dokonce máme z našeho odchovu pejska u  vozíčkáře, kterému dělá společnost, a je velmi citlivý na situace, kdy číhá nějaké nebezpečí. Někteří huskové dělají canistherapii, husky je vnímavý k bolesti druhých jak lidí, tak i psů ve své smečce. Husky se hodí jen pro člověka, který ho bude milovat, bude trpělivý při jeho výchově a nikdy na něj nesmí tvrdě, jako na služební plemena. Husky za lásku udělá vše! Jen mu ji dát a vědět, jak mu ji dát.

 

Pro jaké sportovní a  kynologické aktivity je husky jako stvořený a co vše lze s huskym dělat?

Tím, že mám chovatelskou stanici s více psy, nemůžu mluvit o takových aktivitách pro jednoho psa. Proto

dávám prostor majitelce mého odchovu, husky jménem Peťka (Petroff) : Můj názor je ten, že Peťku baví jakákoliv aktivita, kterou děláme spolu a nejvíc vedou běhavé a skákavé aktivity, takže tahání, agility, coursing, pokud bych nezanedbala rozvoj s aportem, určitě by ho moc bavil i flyball a fresbee. Kupodivu ho srovnatelně s běhavými a skákavými aktivitami baví i stopování a obrany. Cvičení s pozitivní motivací je určitě taky super, ale jestli můžu někomu doporučit, tak u mého Peťky vede clicker metoda. Takže když to shrnu, podle mě se dá s huskounem dělat cokoliv, co budete provozovat spolu a pokud se člověk bude věnovat jedné disciplíně, myslím, že může mít srovnatelné výsledky s  kterýmkoliv plemenem. Na druhou stranu je to ideální společník na procházky i  na gauč. Prostě pes do nepohody pro aktivitu i běžný život.

   

Vyžaduje chov husky něco speciálního oproti jiným plemenům? 

Výživa a péče o srst je stejná jako u ostatních psů, nic mimořádného.

 

Má nějaké genetické problémy, na které je potřeba si dát pozor při výběru štěněte?

Nevím, že by husky byl nějak zatížený genetickými problémy. V ø se dožívají věku 13 let, někteří i více, jiní méně. Můj odchov z vrhu A fenka umřela ve věku 17 let. Vloni mi odešli dva moji zakladatelé chovu, fenka ve věku necelých 15 let a pes, necelých 14 let. Ale také bohužel mi odešla fenka ve věku 5 let. Měla nádor, který vytvořil metastáze na plicích. Bohužel tak, jako u lidí.

 

Navštěvujete psí výstavy? Jaké ocenění vám udělalo v poslední době největší radost?

Psí výstavy navštěvujeme občas, vloni mi udělal radost můj mladý pes, hned při prvním vystoupení dostal CAC a Národního Vítěze. Taktéž letos mladá fenka dostala na Národní výstavě CAC. V mojí chovatelské stanici máme jednoho českého junior šampiona a českého šampiona.


  • Currently2.9976092896175/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2928 hodnocení)

Článek Rozhovor s chovatelkou sibiřských husky byl publikován 9.3.2011

Zdroj: Web: http://www.siberian-husky-forjana.cz

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzerátyNewsletter