Sklípkani

Český název pro tyto bezobratlé členovce z řádu pavouků vznikl odvozením od nádherných a důmyslných staveb, které budují zvláště zemní druhy, tzv. sklípky. Ovšem vyskytují se také druhy stromové, které nejraději osidlují dutinky větví, kde aktivně číhají na svou kořist. Se sklípkany je možné se setkat v různých biotopech, mohou žít jak v ve vlhčích oblastech tropů a substropů, což je nejčastější, tak je možné najít některé druhy i ve stepích či pouštích. Vyskytují se tedy především v tropickém a subtropickém pásu a v Evropě je možné se s pravými sklípkany ve volné přírodě setkat do oblasti Portugalska a Španělska. I když je možné, že díky oteplování se jejich areál ještě více rozšíří.
Sklípkani jsou převážně soumračná a noční zvířata. Pokud si je někdo pořizuje jako atrakci, bývá často zklamán, protože mnohé druhy vylézají a jsou aktivní převážně v noci. Jsou to pavouci, kteří narozdíl od většiny nespřádají sítě pro lov, jemnými vlákny vystýlají své podzemní chodbičky, ve kterých číhají na kořist. Jejich loveckou specialitou je číhání a aktivní lov kořisti, proto se doporučuje krmit živými krmnými zvířaty, která podněcují jejich lovecké instinkty.

Sehnat různé druhy sklípkanů není obtížné. Lze je získat ve větších zverimexech, od chovatelů, popřípadě na různých chovatelských terarijních burzách. Nejlepší je však pro začínajícího chovatele kupovat sklípkany od jiného chovatele, který může poskytnout cenné rady do začátku. Také by jsme si měli dávat pozor na ohrožené druhy, které musí mít osvědčení CITES. Lepší je také kupovat mladé jedince, u kterých je snížené riziko dovozu a hlavně ohrožení vnitřními a vnějšími parazity.
Koupě sklípkana však není chvilková záležitost a měla by se dobře promyslet. Samečci se dožívají kratšího věku než samičky, ale i tak tato doba v průměru činí 4 roky. Samičky jsou oproti nim dlouhověké a dožívají se i kolem 20 let, některé druhy při správné péči i 25 let.
Jejich tělo je jako u většiny pavouků tvořeno z hlavohrudi a zadečku, kdy na hlavohrudi je umístěno 8 kráčivých noh. Na každé noze jsou umístěny dva drápky, které slouží k zachycování a mohou být dle potřeby vytahovány a zasunovány. Sklípkani také mají ve svých chelicerách (laik by řekl kusadla) jed, který sice není pro člověka smrtelný, ale může způsobit u alergiků smrtelné komplikace, stejně jako je zvýšené riziko otravy krve sekundární infekcí. U amerických druhů se na zadečku vyskytují ještě žahavé chloupky, které slouží při uvolňování v nebezpečí k obraně a u lidí mohou způsobit svědění až alergie.

V dnešní době není problém koupit speciální terárium stavěné přímo pro chov či odchov pavouků. Velikost by se měla přizpůsobovat velikosti chovaného druhu, v zásadě však platí, že rozměry by nemělý být pro dospělého pavouka menší než 30x20 cm. Umístění terária volíme tak, aby nebylo na průvanu a na přímém slunečním světle, jelikož nemají rádi vysokou teplotu, nad 35 °C může být pro ně kritická. Většinou se snažíme dodržovat teplotu v teráriu v rozmezí 22-27 °C a podle jejich původu obvykle vyšší vlhkost kolem 70-100 \%. Správné terárium by mělo obsahovat vzduchové štěrbiny, napájení a vhodnou půdu. Rostliny jsou vhodné pouze pro stromové druhy, u ostatních jsou zbytečné. Dále by mělo obsahovat kameny a kůru či napadané listí. Volíme však materiál tak, aby se dal dobře čistit a krmný hmyz neměl šanci úkrytu a množení. Pro sklípkany volíme oddělená terária z důvodu velmi teritoriálního chování, které i u jedinců stejného druhu může vést k boji na život a na smrt.
Jak již bylo psáno výše, je pro sklípkany vhodná živá potrava, která zachovává jejich lovecký instinkt. Nejlepší stravou jsou pro ně cvrčci, kteří by měli velikostně odpovídat velikosti chovaného druhu. U větších zástupců lze ke krmení použít i holátka myší. Jelikož jsou soumrační, je vhodné je krmit odpoledne či navečer. V zásadě se snažíme pavouky nepřekrmovat, většinou stačí 2-3 krmná zvířata za týden. Mladé jedince je možno krmit každý druhý či třetí den.


  • Currently2.9903225806452/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2170 hodnocení)

Článek Sklípkani byl publikován 28.7.2009

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter