Slon – zvířátka ze zoo IV.

Nejčastěji se v zoologických zahradách můžeme potkat se slonem indickým a africkým. Rozdíl mezi nimi je hlavně ve velikosti, kdy slon africký je nejen větší a mohutnější, ale má současně i větší uši. Dalším rozlišovacím znakem, hlavně u samic jsou kly, samice slona afrického má kly, ale samice slona indického nikoli. Při detailním zkoumání obou druhů si lze také povšimnout prstů na chobotu, kdy u slona afrického naleznete dva prsty. Samozřejmě, že existuje více druhů, než dva výše zmiňované, ale jak jsme již psala, tyto dva se v zoologických zahradách vyskytují nejčastěji.

Když se řekne slovo slon, každý si hned vybaví jeho dlouhý chobot, který mu napomáhá při sběru potravy. Sloni jsou býložravci a konzumují převážně zelené části rostlin. Sběrem a příjmem potravy stráví klidně i 18 hodin z celého dne. I přesto, že nasbírá spoustu potravy, není schopen ji zcela strávit a většina odchází v nezměněné podobě v jeho trusu.

Sloni patří mezi stádová zvířata a nejraději jsou ve skupinkách, proto by se nikdy neměli chovat samostatně od zástupců svého druhu. Zvláštností slonů je také jejich dlouhá délka březosti, která se pohybuje okolo 22 měsíců. Samice po tak dlouhé době rodí obvykle jedno, výjimečně dvě mláďata, které kojí po dobu dalších dvou let. Do dospělosti sloni dorůstají zhruba v 10 letech, ale rozmnožovat se mohou až za dalších minimálně pět let. Sloni se proto dožívají i relativně vysokého věku okolo 70 let.

I přesto, že v minulosti bylo slonů v přírodě velké množství, jejich stavy se postupně čím dál tím více snižují. V minulosti na jejich decimaci mělo vliv hlavně pytláctví, které přetrvává bohužel do dnešní doby stále. Nejčastějším důvodem jejich lovu byly kly. V posledních letech je naštěstí lov slonů zakázán, ale ani to není schopno je zcela ochránit před vymíráním. Změna biotopů a zhoršující se životní podmínky ve volné přírodě jim také nedávají příliš velké šance na obnovení původních počtů jako v dřívějších letech.


  • Currently3.0225598526704/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (2172 hodnocení)

Článek Slon – zvířátka ze zoo IV. byl publikován 8.3.2012

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter