Surikata - Zvířátka ze zoo I.díl

Surikata (Suricata suricatta)

V prvním díle bych se chtěla věnovat savci, který je skoro v každé zoologické zahradě a to surikatě. Surikata je malý savec patřící do čeledi promykovití. Zástupci čeledi jsou drobné šelmičky, které nejraději obývají tropické oblasti Afriky, jižní Asie nebo Středomoří Evropy. Nejinak je to u surikat, kdy jejich domovinou je oblast západní části jižní Afriky. Zde obývají savany či polopouště, nejčastěji je spatříte na písčitých oblastech, kde mají v podzemí vybudovaný úchvatný systém nor.

Surikata je malá a drobná šelma, která dosahuje velikosti okolo 30cm na délku a výškově se pohybuje okolo 15cm.  Jejich délku těla doplňuje zhruba 10 cm dlouhý ocas. Váhově se surikaty pohybují od 0,5kg až po 1kg. Spodní část těla včetně hlavičky je zbarvena v odstínu pískové hnědé a hřbet je vybarven spíše stříbro hnědě. Někdy jsou na hřbetě patry tmavší pruhy a tmavě zbarvena je i špička ocasu.  I když vypadá jako stvoření vybízející k mazlení, není tomu tak a umí velmi bolestivě kousnout.

Surikaty patří mezi společenská zvířata, ve volné přírodě i  v zajetí žijí nejraději ve skupinkách, které se řádově počítají na desítky členů. Své dlouhé drápy používají k vyhrabávání nor, které společně obývají. Často také nepohrdnou norami, které vytvořil jiný druh zvířat a ulehčí si tím do jisté míry svou práci. Celé skupině dominuje jeden vůdčí pár, který se smí rozmnožovat, v případě, že zabřezne jiná samice, může být ze skupiny vyhnána, buď přežije, nebo se spojí s jiným samcem a založí novou rodinnou kolonii. Někdy se stane, že i její mláďata mohou zůstat ve stávající kolonii, ale o všem rozhoduje dominantní pár. Surikaty se nejraději vyhřívají na slunci, popřípadě loví hmyz nebo jen tak posedávají. Vždy je jedna surikata na „stráži“ a hlídá celou kolonii proto dravcům a predátorům.  Pokud spatří něco podezřelého, rychle vydává zvukové signály, aby varovala ostatní.

Ve volné přírodě tvoří potravu surikat převážně drobný hmyz, který vyhrabávají ze země. Někdy se jim poštěstí chytit i drobného obratlovce v podobě ještěrky nebo malého hlodavce. Nejsou však pouze masožravci a svůj jídelníček si zpestřují kořeny rostlin. V zajetí se snažíme co nejvíce přiblížit jejich přirozené stravě, a proto můžete často spatřit, jak se hodují na myších či ovoci.

Surikaty jsou zajímavými obyvateli zoo, kdy u nich člověk může strávit celé hodiny a sledovat jejich společenský život. Často je slyšíte, jak si mezi sebou „vykládají“ a vyluzují při tom všelijaké zvuky. Pokud máte možnost vstupu se psy do zoo, pak jakmile jej uvidí, rychle se hrnou prozkoumat „nepřítele“ v celé skupince.


  • Currently2.9581870411746/5 Stars
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 (3133 hodnocení)

Článek Surikata - Zvířátka ze zoo I.díl byl publikován 30.6.2011

Zdroj: Fotografie:Martina Velebová

Vytisknout Doporučit známému
Mohlo by Vás zajímat

Vyhledávání

dokumenty        inzeráty

Newsletter